Elektroniğe başlarken

ELEKTRONİK NEDİR?

Temel ElektronikElektronik, elektronik aygıtları çalıştırmak için küçük elektrik akımlarının nasıl kumanda edilmesi gerektiğini araştıran bilim dalıdır. Elektronik, geçtiğimiz yüzyılın başında ilk elektronik devre elemanlarının geliştirilmesiyle başlayan çok genç bir bilim dalı olmasına rağmen, günlük hayata en çok adapte olmuş bilim dalı olduğu söylenebilir. Öyle ki günümüzde elektronik cihazların olmadığı bir ortam düşünmek imkansızdır. Elektronik yüzyıllardır üzerinde çalışılan bilimler olan fizik , matematik ve kimya ile ilişkilidir. Bu bilimlere kıyasla çok genç bir bilim dalı olsa da elektronik şimdiden tüm dünyayı değiştiren sonuçlar yaratmıştır.

 

NASIL LEHİM YAPILIR?

 

İyi lehim yeterince pratikle yapılabilir. Lehimin kalitesini kartınız, kullandığınız havya, lehim pastası ve en önemlisi lehim teli belirler. İyi lehimin bir kaç küçük sırrı var bu yazı da paylaşacağım.

Lehim yapılırken temel olarak 2 alet kullanılır. Havya ve sarf malzemesi olarak lehim teli . Diğer aletlerse havya standı, yan keski, kargaburun pense, lehim pastası, lehim silme sabunudur. Tüm malzemeler elektronikçilerde bulunur. İlk olarak malzemeleri yakından tanıyalım:

 


Lehimleme Malzemeleri

HavyaHavya

Lehim telini eritmede kullanılan elektrik gücuyle calışan ucu sıcak bir metal çubuktur. Kalem ve tabanca tipi olanlar vardır. Küçük devre elemanlarının kullanıldığı devrelerde max. 30 watt’lık havyalar uygundur. Havyanın ucu mutlaka ince olmalıdır.

Uçlar genellikle bakırdan yapılmıştır. Tabi değişebilir de. Havya ucunu temiz tutmaya özen gösterin temizlemek için az nemli bir bez kullanabilirsiniz.

Kesinlikle plastik delmek için kullanmayın. Herşeye rağmen havya ucu yine kirlenecektir.

Elektronikçilerde satılan yeni bir havya ucuyla değiştirmeniz gerekir.

Lehim Teli

Dusuk ısılarda eriyebilen metal alaşımdır. Elektronikte en çok kullanılan kalay / kurşun alaşımı kullanılır. Tercih edilen %60 kalay %40kursun olan alaşımlardır. Lehim telinin çapının 1 mm’den buyuk olmamasına özen gosterin. Ne kadar ince olursa o kadar iyi olur. Kendi kullandığım lehim teli soldex 0.5 mm dir ve Turkiye’de bulunabilinecek en kaliteli teldir.

Diğer Lehimleme malzemeleri

Havyayı sabit tutmak için havya koruyucusu.  Lehim pompası, lehim pastası (alaşımın daha hızlı erimesini ve parlaklığını sağlar) Ve zor bulunan işinizi çok kolaylaştıram lehim silme sabunu, havya ucu sıcakken değirmenizle birlikte butun kirler hemen dökülür.

 

© NEOR 2015 Tüm Hakları Saklıdır.

Ücretsiz web sitesi oluşturun!

ile bir site kur

  • Tamamen ücretsiz
  • Yüzlerce tasarım
  • Son derece kolay

Bu website Webnode.com.tr ile oluşturulmuştur. Bugün ücretsiz kendi siteni oluştur!